لوله داربستی

لوله داربستی یکی از مهم ترین اجزای داربست می باشد که معمولا از آلیاژهای فلزی برای ساخت این لوله ها استفاده می شود. این لوله ها که به صورت استونه ای ساخته می شوند که بیشتر توخالی هستند از آنها برای انتقال موادی مانند مایعات و گازها استفاده می شود این لوله ها انواع بسیار گوناگونی دارند که از هر کدام برای منظور خاصی استفاده می کنند و با توجه به مصارف آن کاربرد آنها نیز تغییر می کند.

جنس لوله

لوله ها جنس های مختلفی دارند که براساس سایز و جنس آنها دسته بندی می شوند. بیشترین آلیاژی که در ساخت لوله ی داربستی استفاده می شود فولاد و پلی اتیلن می باشد که نوعی ماده ی پلاستیکی محسوب می شود. لوله های مختلف دیگری نیز وجود دارد که از چدن و یا بتن و سیمان نیز تولید می شوند که هر کدام نوع کاربری خاص خود را دارند.

از لوله ها برای ساخت سازه های داربستی برای کار در ارتفاع استفاده می کنند و بدلیل اینکه دارای فضای توخالی می باشند مقاومت بسیار بالایی دارند جالب است که بدانید در ساخت بعضی از این لوله ها از ورق گالوانیز آبکاری شده هم برای بالا بردن استحکام و دوام لوله داربستی نیز بهره گیری می شود.

لوله-داربستی_03
لوله داربستی زودبست

بهترین لوله ی داربستی

جنس و نوع لوله ی داربستی با توجه به نوع کاربری شمت می تواند تغییرات زیادی را داشته باشد  یکی از بهترین نوع لوله های داربستی که می توانید در سازه ی خود بکار بگیرید لوله های آب می باشد که وظیفه آنها انتقال آب می شود و به آنها لوله ی 800 نیز گفته می شود که در خطوط اصلی انتقال آب نیز استفاده می شوند.

لوله ی آب

برای انتقال آب نیز می توانید از لوله های پلی اتیلن هم استفاده کنید که این لوله نیز می تواند لوله ی خوبی برای لوله داربستی نیز باشد و از آن در سازه های داربستی نیز استفاده نمایید از این لوله های برای انتقال آب زیر 800 میلیمتر نیز استفاده می شود که یکی از انواع لوله ی مناسب برای خطوط اصلی آب هستند.

لوله-داربستی_01
لوله داربستی استاندارد

لوله ی گاز

یکی دیگر از انواع لوله ی داربستی که می توانید از آن در سازه ی داربستی از آن استفاده نمایید لوله گاز می باشد که یکی از بهترین لوله های داربستی محسوب می شوند این لوله های وظیفه ی اصلی که دارند تحمل فشار گاز داخلی می باشد. برای ساخت این لوله ها همانطور که می دانید از کربن استیل استفاده می کنند که آلیاژ بسیار محکمی می باشد و در انتقال گاز به شهر و روستاها به عنوان بهترین انتخاب برای خطوط اصلی انتقال گاز می باشند.

با این حال از میله ها و لوله های داربستی برای تکیه گاه قرار دادن سازه ی اصلی استفاده می کنند و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم جنس اصلی لوله ی داربستی معمولا از چوب و یا فلز می باشد که دسترسی به نقاط دشوار و مرتفع را آسان تر می کند تا کارکنان بتوانند برای دسترسی به نقاط غیرقابل دسترس برای کار، سهولت داشته باشند.