سکوی کار و پلت فرم

 

 

سکوی کار و پلت فرم

سکوی کار و پلت فرم

یکی از عناصر مهم ایمنی کار در ارتفاع ، سکوی کار یا زیرپایی کار می باشد. این عضو یکی از عمده ترین تفاوت های زودبست با دیگر داربست های موجود در بازار است. داربست های سنتی فاقد هر گونه جایگاه یا فضایی جهت ایستادن ایمن کارگران هستند. این در حالی است که در داربست های زودبست این جایگاه فضایی ایمن را برای کار ایجاد می کند. این سکو یا زیرپایی بسته به کاربرد و جنس به 8 نوع مختلف دسته بندی می شود:

 

زیرپایی گالوانیزه
 
- زیرپایی دریچه دار

-
زیرپایی مکمل

-
زیرپایی گوشه

-
زیرپایی پخ دار
 
- زیرپایی آلومینیومی
 
- زیرپایی دریچه دار

-
زیرپایی چوبی


در زیر به اختصار راجع به هر کدام توضیحاتی ارائه می گردد.

 زیرپایی گالوانیزه (Platform)

این زیرپایی یک عضو فولادی است که جهت ایستادن کارگران انبار شدن مصالح از ان استفاده می شود . این عضو بار نقطه ای و بار گسترده را تحمل و توسط قلاب ها ، نیرو ها را به مهار های افقی منتقل می کند . این زیر پایی ها غیر لغزشی هستند و دارای کف فلزیسوراخ دار و مجهز به پین ایمن جهت اطمینان از تکان نخوردن تصادفی آن هستند . این زیرپایی ها در ابعاد 0.7 متر تا  3 متر موجود می باشند .
2. زیرپایی دریچه دار(Trapdoor Platform)

این عضو یک زیرپایی چوبی آلومینیومی است با نردبانی که به آن متصل است . همچنین دارای دریچه ای است که برای حرکت عمودی کارگران در داربست مورد استفاده قرار می گیرند . بدنه زیرپایی و نردبان هر دو از آلومینیوم بوده اما زیرپایی گالوانیزه است. ابعاد این نوع از زیرپایی ها از 1.02m تا 3m می باشد.

 3. زیرپایی مکمل(Complementary Platform)

این زیرپایی یک عضو فلزی است که مرتبط با زیرپایی کار کارگران و یا انبار مصالح ، می باشد . این عضو بارهای نقطه ای و گسترده را تحمل می کند و توسط قلاب ها ، بار را به مهارهای افقی منتقل می کند . این زیرپایی غیر لغزشی بوده و دارای کف فلزی سوراخ دار و مجهز به پین ایمن جهت اطمینان از تکان نخوردن اتفاقی آن ، میباشد . این زیرپایی ابعادی از 1.5m تا 3m را داراست.

  

 

4. زیرپایی گوشه ( Corner Platform)
 

این زیرپایی برای استفاده در گوشه های داخلی 80 درجه طراحی شده است . زیر پایی 140 میلیمتری از فولاد سوراخ دار ساخته شده که دارای یک گیره در ضلعی است که جهت بستن زیرپایی گوشه به مهار مربوطه استفاده می شود ، می باشد . در همین ضلع یک قلاب U شکل جهت قرارگیری وجود دارد . در ضلع دیگر دو قلاب Uشکل جهت بستن زیر پایی می باشد . زیرپایی 320 یک بست در یکی از اضلاع دارد که برای بستن به یکی از مهار ها استفاده می شود وهمچنین دارای یک قلاب u شکل در ضلع کناری جهت قرارگیری آن روی مهار می باشد . این زیرپایی در ابعادهای 0.32m  و 0.64m موجود می باشد.
5. زیرپایی پخ دار(Crossing Platform)

این عضو یک عضو سازه ای است که برای پوشش حفره هایی که به دلیل برپا کردن داربست مابین عرصه هابوجود می آیند ، استفاده می شود . انتهای این زیرپایی جهت زمین نخوردن پرسنل که روی آن راه می روند بصورت پخ شیبدار طراحی شده است . همچنین کناره های آن شیار دار است تا امکان جابجایی راحت را فراهم آورد.
  

6. زیرپایی آلومینیومی(Assembly Platform)

این یک زیرپایی آلومینیومی است که در پروسه برپا کردن (مونتاژ) داربست از آن استفاده می شود . این زیرپایی در عرض 400 میلیمتر و طول 2000 و 3000 میلیمتر ارائه می شود .قلاب های آن طوری قرار گرفته اند که اجازه می دهد آنها در یک مسیر یا مسیر متفاوت قرار گیرند.7. زیرپایی چوبی (Wooden Platform)

این زیرپایی از جنس چوب بوده و دارای گواهینامه ها و استاندارد های بین المللی است.لبه های این زیرپایی از جنس گالوانیزه گرم می باشد. در برابر ناملایمات جوی بسیار مقاوم بوده و در برابر تابش نور آفتاب آسیبی نمی بیند.


 

این متن را در گوگل محبوب کنید