تجهیزات حفاظت فردی

تجهیزات حفاظت فردی کار در ارتفاع

برای انجام هرگونه عملیات در ارتفاع ، علاوه بر تامین جایگاه کار ایمن ، استفاده از وسایل و تجهیزات حفاظت فردی کار در ارتفاع الزامی است. تجهیزات حفاظت فردی ، وسایلی هستند که به منظور پیشگیری از سقوط و یا کاهش عوارض و ناشی از سقوط کارگر از ارتفاع به کار می رود.مانند کمربند ایمنی مهار بدن(هارنس) ،لنیارد،قلاب قفل شونده(کارابین)،انواع طناب تکیه گاهی ،عملیاتی،دینامیکی،استاتیکی و پشتیبانالف - کلاه ایمنی (Helmet): جهت مراقبت از سر در حین کار در ارتفاع استفاده از کلاه ایمنی اجباری است. این کلاهها الزاما باید در برابر ضربه و نفوذ اجسام تیز و برنده مقاوم باشند. کلاههای ایمنی کار در ارتفاع زودبست فاقد لبه هستند تا هیچ مانعی جلوی دید کامل کارگران را نگیرد. وزن این کلاهها 430 گرم بوده و دارای بند چرمی و ... می باشند که در برابر حریق و الکتریسیته مقاوم هستند.

 

 ب – کارابین ( carabine): این وسیله برای ایجاد اتصالات سریع و مطمئن کاربرد دارد و دارای تنوع بسیار در نوع و جنس است که هر کدام برای مورد خاصی استفاده می شود که برخی از آنها سیستم قفل شوندگی خودکار دارند. از نظر ساختار فیزیکی به دو شکل موازی و بیضی ساخته می شوند که نوع موازی بیشتر در میانیها و تراورس ها استفاده می شود. مقاومت نوع موازی 1700 کیلوگرم و نوع بیضی در حدود 1300 کیلوگرم است.

  

 

پ – لنیارد (Lanyard) : عمر مفید لنیاردها اغلب 5 سال است ، بنابراین برچسب مشخصات زمان تولید آن را قبل از هر بار استفاده چک کنید. هرگونه ساییدگی ، فرسودگی الیاف ، بریدگی و علائم کشیده شدگی را در لنیارد جستجو کنید.

 

 
 

 

ت - ابزار جاذب شوک (Shock absorber) : این ابزار وسیله ای است که در روش های ایمن انجام کار در ارتفاع ، به منظور کاهش اثر نیروی ضربه حاصل از سقوط ، مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار جاذب شوک باید دارای برچسبی باشد که تاریخ آخرین بازرسی آن را نشان دهد. اگر این برچسب گم شده یا وجود ندارد ، ابزار را به سوپروایزر خود ارجاع دهید تا او سلامت ابزار را تایید نماید. 


ث - قلاب : قلاب را همواره باید کنترل کنید که هیچگونه ترک ، خوردگی و سوراخ در سطح آن وجود نداشته باشد. اطمینان حاصل کنید که نوک قلاب و چشم آن سالم بوده و آثار هیچگونه خم شدگی و پیچیدگی در آن وجود ندارد. بررسی کنید که مکانیسم قفل کردن قلاب به خوبی کار می کند بطوریکه پس از ورود جسم درون قلاب ، امکان خارج شدن آن وجود نداشته باشد. اطمینان حاصل کنید که فلز شیطانک قدرت کافی داشته و شیطانک را به طور محفوظ و ایمنی کنار نوک قلاب نگاه می دارد. شیطانک را فشار دهید و سپس رها کنید و پس از انجام این کار شیطانک باید درون نوک قلاب قرار گیرد.

 


 

ج- مهار تمام بدن یا هارنس (Harness): هارنساز جمله تجهیزات پیشگیری از سقوط در ارتفاع محسوب می شوند که به دلیل اینکه فشارهای وارده در حین سقوط را علاوه بر کمر به تنه و شانه ها ودر برخی از انواع به سینه و ران ها نیز توزیع می کنند، از ایمنی بالاتری نسبت به کمربندهای ایمنی برخوردارند و جهت کار در ارتفاع بسیار توصیه می شوند.


 
 
 

این نوع هارنس دارای مشخصات زیر می باشد:

دارای سه عدد رینگ دی شکل ( دو عدد بر روی سینه و یک عدد بر روی پشت)

قابلیت تنظیم اندازه های دوش

دارای استاندارد EN361

  

 

این متن را در گوگل محبوب کنید