تخته زیرپایی

داربست ها دارای اجزای بسیار زیادی هستند که هر کدام دارای کاربردهای خاص خود می باشند به همین منظور باید با جزییات داربست ها آشنا شوید. یکی از مهم ترین اجزای داربست ها تخته زیرپایی می باشد که معمولا جنس آن را از چوب و یا فلز تولید می کنند از این تخته در ابعاد متخلف برای کارهای ساختمانی و عمرانی استفاده می شود.

تخته زیر پایی بر روی داربست هایی که از چوب و یا فلز ساخته شده اند برای فعالیت های عمرانی قرار می گیرند تا سطح مناسبی را برای ایستادن کارکنان و کارگران آماده نماید. از تخته زیرپایی برای کارهایی مانند تعمیر ساختمان نیز استفاده می شود و کارگران برای بیشتر کارهای عمرانی همانند پیاده سازی و تعمیرات ساختمانی و کارهای مانند نقاشی انجام می گردد.

تخته زیرپایی
تخته زیرپایی

در کنار تمام این موارد از تخته زیرپایی برای کارهایی مانند گچ کاری و تعمیر نمای ساختمان استفاده می کنند و همانطور که می دانید از این تخته زیرپایی برای ایستادن و کار از این تخته  زیرپایی استفاده می کنند. در ایران تخته زیرپایی تولید می شوند و همچینین نمونه های روسی نیز برای این تخته زیرپایی وجود دارد.

بیشتر تخته های زیرپایی که در ایران تولید می شوند دارای طولی برابر با 4 متر هستند و ضخامتی که برای تخته زیرپایی در نظر گرفته می شود حدود 5 سانتی متر می باشد. پهنایی که برای این تخته زیرپایی در نظر گرفته می شود در ابعادهایی مانند 10 سانتی متر تا 15 سانتی متر اندازه گیری و تولید می شود. دلیلی اصلی که در تفاوت هایی که در ساخت و تولید تخته زیرپایی وجود دارد این است که داربست ها در نوع ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند.

معمولا تخته ی زیرپایی رو به این گونه می سازند که دربرابر ضربه و صدمات گوناگون مقاوم باشد و سایر عوامل محیطی مانند سرما گرما و رطوبت را متحمل شود بخاطر همین مسئله تخته زیرپایی دارای ماندگار و مقاومت بسیار بالایی می باشد. از تخته ی زیرپایی برای کارهای صنعتی و مخصوصا کارهای ساختمان سازی استفاده های بسیار زیادی می کنند.

تخته زیرپایی
تخته زیرپایی

به وسیله ی تخته زیرپایی کارگران می توانند بر روی سطح مسطحی بایستند و کارهایی مانند تعمیرات و نقاشی ساختمان را انجام دهند و ایمنی و امنیت بالایی را داشته باشند. تخته ی زیرپایی یکی از بهترین راه هایی است که می توانید ایمنی و سلامت جانی کارگران را تضمین کنید و کارگران بتوانند که با استفاده از تخته زیرپایی امنیت خود را بالا ببرند و دچار لغزش های نگهانی نشوند.

تخته زیرپایی وزن سبکی دارد و نسبت به دیگر تخته هایی که ساخته می شوئد دارای وزن بسیار کمی هستند و دلیل این اینکه تخته زیرپایی را سبک می سازند این است که کارگران حین کار بتوانند تخته زیر پایی را به راحتی جا به جا کنند. تخته زیرپایی به دلیل نوع چوبی که در آن استفاده شده است دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد و در طول زمان دچار صدمه های کمتری می شود.