اخبار

تخته زیرپایی داربست

داربست ها دارای اجزای بسیار زیادی هستند که هر کدام دارای کاربردهای خاص خود می باشند. به همین منظور باید با جزییات داربست ها آشنا شوید. یکی از مهم ترین اجزای داربست ها تخته زیرپایی می باشد که معمولا جنس آن را از چوب تولید می کنند. از این تخته در ابعاد متخلف برای کارهای ساختمانی و عمرانی استفاده می شود.
تخته زیر پایی بر روی داربست هایی که از فلز ساخته شده اند برای فعالیت های عمرانی قرار می گیرد تا سطح مناسبی را برای ایستادن کارکنان و کارگران آماده نماید. از تخته زیرپایی برای کارهایی مانند تعمیر ساختمان، گچ کاری، نقاشی و اجرای نما استفاده می شود.
با این وجود، تخته زیرپایی دارای مشکلات متعددی می باشد که ایمنی کارگران را به خطر می اندازد. در زیر چند نمونه از مخاطرات تخته زیرپایی آورده شده است:

  • شکستن تخته زیر پای نیروی کار
  • در رفتن تخته زیر پای نیروی کار به دلیل طره بودن سر تخته
  • بلند شدن تخته زیر پایی در اثر نیروی باد یا طوفان شدید
  • انداختن لبه تخته زیر پایی ها روی یکدیگر باعث ایجاد لبه و ریسک گیر کردن پا به تخته و سقوط فرد می گردد

به منظور برطرف نمودن مشکلات تخته زیرپایی، شرکت تسکو برای محصول زودبست خود اقدام به تولید پلتفرم فلزی نموده است. در زیر تصاویر پلتفرم فلزی را مشاهده می کنید.

تخته زیرپایی پلتفرم فلزی
پلتفرم فلزی به جای تخته زیرپایی

پلتفرم فلزی دارای استحکام، مقاومت و دوام بیشتری نسبت به تخته زیرپایی می باشد. این باعث می شود تا ایمنی حین کار بیشتر شود. سطح پلتفرم فلزی پانچ شده است که باعث می شود وزن آن کاهش و اصطکاک آن افزایش پیدا نماید. همچنین آب باران بر روی پلتفرم فلزی باقی نمی ماند که باعث بالا رفتن ایمنی در فصل زمستان می گردد. پانچ های روی تخته فلزی باعث کاهش سطح بادگیر پلتفرم فلزی می گردد. همچنین پلتفرم فلزی توسط پین به سازه اصلی داربست مهار می شود تا هنگام وزش باد از روی داربست بلند نشود.

معمولا تخته ی زیرپایی رو به این گونه می سازند که دربرابر ضربه و صدمات گوناگون مقاوم باشد و سایر عوامل محیطی مانند سرما، گرما و رطوبت را متحمل شود به خاطر همین مسئله تخته زیرپایی دارای ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی می باشد. از تخته ی زیرپایی برای کارهای صنعتی و مخصوصا کارهای ساختمان سازی استفاده های بسیار زیادی می کنند.

تخته زیرپایی پلتفرم فلزی
پلتفرم فلزی به جای تخته زیرپایی